کد خبر : 4328
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۳

تسهیلات بهسازی و مقام سازی مسکن به روستائیان اعطا میشود

تسهیلات بهسازی و مقام سازی مسکن به روستائیان اعطا میشود

اهواز -جلسه پیگیری وضعیت مسکن روستایی در دفتر دکتر ساری (نماینده اهواز) با حضور روسای ادارات مسکن روستایی شهرستانهای اهواز، کارون، باوی و حمیدیه برگزار شد. در این جلسه؛ بهسازی روستاها ، تهیه و بازنگری در طرحهای هادی ، صدور سند روستایی ، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و مقاوم سازی مسکن روستایی مورد بحث و

اهواز -جلسه پیگیری وضعیت مسکن روستایی در دفتر دکتر ساری (نماینده اهواز) با حضور روسای ادارات مسکن روستایی شهرستانهای اهواز، کارون، باوی و حمیدیه برگزار شد.

در این جلسه؛ بهسازی روستاها ، تهیه و بازنگری در طرحهای هادی ، صدور سند روستایی ، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و مقاوم سازی مسکن روستایی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

*مقاوم سازی مسکن روستائیان با نرخ تسهیلات ۴ درصد*

خیامی ریاست مسکن و شهرسازی اهواز و کارون گفت: مقاوم سازی مسکن روستاها با نرخ تسهیلات ۴ درصد و مبلغ ۱۸ میلیون تومان می باشد و مبلغ ۴ میلیون تومان نیز بلاعوض در اختیار روستائیان قرار میگیرد و همچنین حساب ۱۰۰ امام نیز ۸ میلیون تومان برای مسکن روستایی اختصاص میدهد که اکثر روستائیان به دلایل مختلف از آن بی بهره اند.
وی ادامه داد: علاوه بر تسهیلات به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام و بهزیستی ۴ میلیون تومان نیز تخصیص می یابد.

خیامی ضمن اشاره به اعتبارات بسیار کم طرح هادی گفت: سالی تنها دو یا سه روستا به طرح هادی اضافه میشود و اعتبار به آنها اختصاص می یابد و این آمار ، برای رسیدگی به روستاها بسیار کم است. ضمن اینکه صدور سند و استعلامها به کندی انجام میشود و بروکراسی اداری مانعی جدی است.

*ضرورت تعیین حریم بستر رودخانه توسط سازمانهای متولی*
در ادامه جلسه یزدانی مقدم ریاست مسکن روستایی شهرستان باوی با اشاره به سازمانهای صاحب بستر رودخانه گفت: سازمان مربوطه باید حریمها را تملک کنند.
یزدانی مقدم ادامه داد: عدم توجه به بحث خرید حریمها باعث جلوگیری از خدمات رسانی به مردمی که در حریم رودخانه ساکن هستند، شده است.

*طرح مشکلات توسط مردم و پیگیری آنها از سوی مسئولین یک حق مسلم است*
فردوس پناه با اشاره حقوق مردم در طرح مشکلات و لزوم استماع آن از سوی نمایندگان آنان در مجلس شورای اسلامی گفت:
حضور بخشداران و فرمانداران و مسئولین ادارات در حل بیش از پیش مسائل مردم ما را یاری خواهد کرد.
او افزود: سخن مردم باید شنیده شود و تک تک مسائل آنان در حوزه های مختلف بخصوص مسکن و بهسازی روستاها مورد اهتمام مسئولین باشد.
فردوس پناه با طرح سوالی که آیا در صورت وقوع زلزله و بروز مشکلاتی برای مردم ، چه کسی جوابگوی صدمات جانی و معنوی مردم خواهد بود؟؛ گفت: دستگاههای ذیربط نسبت به مقاوم سازی منازل روستایی و شهری و اعطای تسهیلات مورد نیاز مردم اهتمام ورزند.
ریاست دفتر دکتر ساری با تاکید بر ادامه جلسات کیفی گفت: در فاز بعدی، تشکیل جلسات با دهیارها و شوراهای روستاها و جمعیت قابل توجهی از روستائیان در به نتیجه رسیدن مصوبات جلسه ما را یاری خواهد کرد.

*طرح هادی بازنگری شود/اعتبارات سال ۹۶ تخصیص یابد*

رئیس بنیاد مسکن شهرستان حمیدیه ضمن انتقاد از عدم تعیین حریم بستر رودخانه از سوی سازمان آب و برق و عدم تعیین تکلیف ساکنان ، ادامه این روند را باعث مختل شدن خدمات رسانی به مردم دانست.
سیاحی گفت: سه مسئله اصلی در حل مشکلات روستایی وجود دارد که با برطرف شدن آنها بسیاری از مشکلات مسکن روستائیان برطرف میگردد. اولین مسئله ، عدم تخصیص بودجه کافی جهت بازنگری طرح هادی ، روستاهایی که دوره آن منقضی شده است و همچنین روستاهایی که فاقد طرح هادی هستند.
وی دادمه داد: عدم تخصیص اعتبار جهت روستاهای جدید که تاکنون هیچگونه عملیات اجرایی در آنها صورت نگرفته است، بنابر اعلام سازمان برنامه صرفا اعتبار جهت روستاهای تکمیلی منظور میگردد و به این ترتیب بسیاری از روستاها از هرگونه عملیات بهسازی محروم میشوند.
سیاحی با اشاره به عدم اجرایی شدن پروژه های سال۹۶ گفت: پروژه های سال جاری به دلیل عدم تخصیص اعتبار عملا شروع نشدند و همچنان منتظر تخصیص اعتبار هستیم.

حاضرین در جلسه نگرانی خود را در مورد سختگیری برای دریافت تسهیلات از بانکهای مختلف ابراز کردند و گفتند: هر بانکی تنها حقوق بگیران خود را برای ضمانت قبول دارد و این مسئله بدعتی ست که در بانکهای خوزستان وجود دارد و لزوم پیگیری موضوع از طرف نماینده مجلس را خواستند.
فردوس پناه در پاسخ به ضمانت تسهیلات اعطایی بانکها گفت: با توجه به پیگیری دکتر ساری، این موضوع تنها در خوزستان وجود دارد و وزارتخانه مربوطه دستورالعملی در این خصوص ابلاغ نکرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.