آخرین خبرها

حضور استاندار خوزستان و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در شبکه استانی

حضور استاندار خوزستان و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در شبکه استانی

به گزارش آوای عدالت استاندار خوزستان با حضور در برنامه افق روشن بر تدوین و اجرای برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در کانون های ریزگرد خوزستان تاکید کرد

استاندار خوزستان با بیان اینکه در یک برنامه پنج ساله ۳۲۰هزار هکتار از کانون های گرد و غبار این استان باید مهار شوند گفت: درحال حاضر به برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در استان و کانون های داخلی ریزگرد نیاز داریم.

 

وی اظهار کرد: رییس جمهوری دستگاه های مختلفی مانند وزرات جهادکشاورزی، استانداری خوزستان، سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست را مامور حل مشکل گرد و غبار خوزستان کرده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ میلیارد ریال در اسفندماه سال گذشته برای مهار کانون های گرد و غبار خوزستان تخصیص یافت افزود: در سال ۹۶ نیز مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای کاهش اثرات گرد و غبار در نظر گرفته شد که بالغ بر ۷۰ درصد آن در حوزه های مختلف به جهادکشاورزی، موسسه جهادنصر، سازمان محیط زیست، زمین شناسی و اداره کل هواشناسی خوزستان اختصاص یافت.

شریعتی اقدامات انجام شده در این راستا را شامل ۲ بخش بیولوژیک و فنی مهندسی خواند و گفت: در بخش فنی مهندسی موسسه جهادنصر تونلی به طول ۴۷ کیلومتر و عرض ۵۰ متر حفر کرده که باوجود موانع طبیعی و غیر طبیعی بی شمار تا چند روز آینده افتتاح می شود.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت : اما مشکلات اساسی نیز وجود دارد که باید به صورت ریشه ای حل شوند. محیط زیست در کشور شاید از گذشته های دور خیلی جدی گرفته نشده است. به همین دلیل تقریبا هیچوقت در هیچ استانی حق آبه ها برای محیط زیست کشور و مهار ریزگردها با منشاء داخلی، احیای تالاب ها، و احیای رودخانه ها داده نشده اند. این مسائل در همه کشور چه در فارس و سیستان و بلوچستان و چه در آذربایجان و خوزستان وجود دارد. تقریبا از گذشته حقی برای محیط زیست قائل نبودند تا محیط زیست کشور شاداب، زنده و برقرار شود و مردم بتوانند از زندگی خود لذت ببرند.

کلانتری افزود: از آنجا که مشکلات زیست محیطی کشور دیر خود را نمایان می کند، اهمیت کمتری برای این مشکلات قائل می شوند به همین دلیل از شروع انقلاب و پس از انقلاب، ما به مراتع کشور به خاطر تولید چند هزار تن گوشت اضافه فشار آوردیم، پوشش گیاهی را از بین بردیم و به دنبال آن خاک فرسوده شد و آبی وارد زمین نشد و درختها ضعیف و خشکیده شدند.

وی افزود: تمام اجزای محیط زیست مانند زنجیره به هم متصل هستند بنابراین به تبع این اتفاقات آبهای زیرزمینی ما از بین رفت و امروز در کشور شاهد آثار خرابکاری های انجام شده گذشته در حوزه محیط زیست در کل کشور هستیم. باید این رفتار خود را عوض کنیم. باید با کم آبی زندگی کنیم و این موضوع شامل همه مردم ایران چه خوزستان و چه کرمان می شود. باید خودمان را تطبیق بدهیم.

 

منبع نوشته:پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.