آخرین خبرها

دولت آینده باید حدود دو سوم از بودجه عمومی را صرف تسویه طرح اوراق نفتی کند

دولت آینده باید حدود دو سوم از بودجه عمومی را صرف تسویه طرح اوراق نفتی کند

نماینده مجلس یازدهم گفت: دولت می خواهد با فروش غیرقطعی اوراق نفتی یک ردیف اعتباری حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان برای خود ایجاد کند تا پس از آن طی دو سال تسویه حساب صورت گیرد، حال باید به این مسئله توجه کرد که بودجه عمومی دولت در سال ۹۹ حدود ۵۵۰ هزار میلیارد تومان است، یعنی آنکه دولت آینده باید حدود دو سوم از اعتبارات خود را صرف تسویه حساب با مردم کند.

مجتبی یوسفی با اشاره به موضوعات مطروحه نسبت به طرح گشایش اقتصادی، گفت: بر اساس اصل ۵۳ قانون اساسی هر گونه ارائه اختیارات مالی به دولت باید توسط مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی مورد تأیید و تصویب قرار گیرد، از این رو اقدام غیرقانونی و عبور از قوانین رسمی کشور به نفع مردم و اقتصادی کشور نخواهد بود.

*نفت در بورس دولت آینده باید حدود دو سوم از بودجه عمومی را صرف تسویه طرح اوراق نفتی کند

نماینده مردم شریف اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی دولت می خواهد با فروش غیرقطعی اوراق نفتی یک ردیف اعتباری حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان برای خود ایجاد کند تا پس از آن طی دو سال تسویه حساب صورت گیرد، حال باید به این مسئله توجه کرد که بودجه عمومی دولت در سال ۹۹ حدود ۵۵۰ هزار میلیارد تومان است، یعنی آنکه دولت آینده باید حدود دو سوم از اعتبارات خود را صرف تسویه حساب با مردم کند.

وی گفت: از طرف دیگر دولت با فروش اوراق نفتی تنها یک حواله به مردم می دهد و این معامله به صورت قطعی نیست، حال این امکان وجود دارد که تحریم برداشته شود، با این موضوع، قیمت نفت یا افزایش یافته و یا کاهش می یابد، حال این سوال پیش می آید که اگر قیمت ها بالا برود، آیا مکانیزم فروش نفت توسط مردم دیده شده است. همچنین اگر قیمت ها کاهش یافت، آیا دولت توان جبران اختلاف قیمت فروش نفت به مردم با قیمت روز آن را دارد.

فروش غیرقطعی نفت عملا بحران اجتماعی بدتر از مشکلات موسسات مالی و اعتباری ایجاد خواهد کرد

یوسفی افزود: رویکرد فعلی دولت برای فروش غیرقطعی نفت به مردم عملا یک بحران اجتماعی بدتر از مشکلات موسسات مالی و اعتباری ایجاد خواهد کرد، از این رو با توجه به حساسیت موضوع مذکور، تمام این مسائل باید از مسیر قانونی در مجلس عبور کند.

دولت برای تأمین کسری بودجه خود اقدام به فروش غیرقطعی نفت می کند

وی گفت: به نظر می رسد که دولت برای تأمین کسری بودجه خود اقدام به فروش غیرقطعی نفت کرده، اما این راه کار تأمین کسری اعتبارات نیست، بلکه دولت می تواند لایحه متمم بودجه به مجلس ارسال کند تا نمایندگان با هدف حل مشکلات مردم و با ارائه برنامه مناسب جهت هدایت نقدینگی انبوه در جامعه اقدام کند.

یوسفی درپایان اضافه کرد: اگر قرار است که نفت به مردم فروخته شود، مکانیزم فروش آن باید به صورت قطعی باشد، همچنین این طرح باید به گونه ای اجرایی شود که مردم بتوانند به صورت خرد ، نفت خریداری کنند.

 

تقنین عدالت پایگاه خبری حوزه مجلس شورای اسلامی و استان خوزستان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.