آخرین خبرها

‍ مردم خوزستان فقط دو چیز می‌خواهند

‍ مردم خوزستان فقط دو چیز می‌خواهند

مجید ناصری نژاد، نماینده مردم شریف شادگان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در مورد آب استان خوزستان چیزی که بسیاری از افراد را به تحمل آب شرب وادار کرد دیدن رودخونه‌های پر آب استان خوزستان بود، آن‌ها دیدند که استان خوزستان رودهای پر آبی دارد و به همین جهت فکر کردند خوزستانی‌ها نیازی به آب ندارند، از این جهت برای رودخانه‌های این استان وضع تعامل کردند، اولین مورد انجام شده انتقال آب رودخانه‌ها و دومین کار ساخت سد روی خروجی رودخانه‌های خوزستان،
این دو عامل سبب شد که آورد رودخانه‌های خوزستان کم و ورودی و دبی رودخانه‌ها کاهش یابد.

وی افزود: فاضلاب‌ها و پساب‌های زیادی ازجمله فاضلاب‌های صنعتی، بیمارستانی، خانگی وارد رودخانه‌ها شد، ضمن اینکه با کم شدن دبی رودخانه برگشت آب دریا به طرف زمین‌های ما شروع شد و ما شاهد زیاد شدن فاضلاب‌ها و پساب‌ها در رودخانه‌ها بودیم.

ناصری نژاد تاکید کرد: شوری آب دریا باعث شد، رودخانه‌های خوزستان که منبع اصلی آب شرب این استان بود از بین برود. شبکه‌هایی که برای آب شرب احداث شد معمولا فرسوده است و کفاف نمی‌دهد و الان یکی از مشکلات جدی این استان آب شرب است. ما خواسته مان این است که انتقال آب از سر شاخه‌ها اجرایی شود؛ چراکه مردم گرفتار شده‌اند.

وی یادآور شد: آب پشت سدها را به طرف جلگه خوزستان رها کنند، آنقدر آب را پشت سد نگه می‌دارند که گاهی اوقات مانند سال گذشته خطر سیل در کمین خوزستان قرار می‌گیرد و با اندک بارانی سیل در این استان به راه می‌افتد و مشکلات جدی را برای خوزستان به وجود می‌آورد. بایستی ورودی فاضلاب‌ها و پساب‌ها مخصوصا پسماندهای بیمارستانی را به رودخانه‌ها مخصوصا کارون کمتر کنند همچنین شبکه‌های فرسوده آبرسانی را به شکل ضربتی اصلاح کنند. این کارها اگر صورت بگیرد مشکلات آب شرب مردم خوزستان حل می‌شود.

ناصری نژاد در مورد اشتغال مردم خوزستان متذکر شد: اولویت فرصت‌های شغلی که در این استان است را به نیروهای بومی خوزستانی اختصاص دهند؛ چراکه در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد. اگر ما فرصت‌هایی که در خوستان است، شرکت‌های برزگی که خوزستان را آلوده و انسان را از نظر زیست محیطی با مشکل روبرو کرده‌اند، شرکت‌ها برزگ پتروشیمی، نفتی ، فولادی و… بسیاری از فرصت‌های شغلی را غیر بومیان با امتیازات متشابه و یا حتی کمتر می‌گیرند و این برای خوزستانی‌ها حتی از بیکاری بدتر است.

وی در پایان گفت: این فرصت‌های شغلی که در خوزستان تعریف می‌شود باید به طور عادلانه بین مناطق مختلف توزیع شده تا این مشکلات تبعیض رفع و رجوع شود.

تقنین عدالت پایگاه خبری حوزه مجلس شورای اسلامی و استان خوزستان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.