آخرین خبرها

خرید خانه با وام غیرواقعی شبیه طنز تبلیغاتی است / «مسکن اجتماعی» مشکل گشایی بازار کاذب مسکن نبود

خرید خانه با وام غیرواقعی شبیه طنز تبلیغاتی است / «مسکن اجتماعی» مشکل گشایی بازار کاذب مسکن نبود

یوسفی:
خرید خانه با وام غیرواقعی شبیه طنز تبلیغاتی است / «مسکن اجتماعی» مشکل گشایی بازار کاذب مسکن نبود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: طرح‌های نظیر مسکن اجتماعی که در دوره‌های قبل مطرح و در نیمه راه به بن بست رسیدند نتوانستند مشکل گشای بازار کاذب مسکن باشند.

مجتبی یوسفی در مورد وام ۷۵۰ میلیون تومانی خرید مسکن گفت: وام مسکن پرداختی برخی از بانک‌های خصوصی حکایت از مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان را می‌کنند. پرداخت اینگونه وام‌ها با شرایط غیرواقعی بیشتر شبیه یک طنز تبلیغاتی و رسانه‌ای است.
نماینده مردم شریف اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: پرداخت وام مسکن۷۵۰ هزار تومانی بانک خصوصی با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ماهیانه ۱۹ میلیون تومان به مدت ۵ سال دور از واقعیت زندگی امروز ایرانیان است بماند مساحت و متراژ قابل خرید این خانه!
وی ادامه داد: در تحلیل بهترین وام مسکن بانک‌های خصوصی که اقساط ماهیانه ۱۹ میلیون تومان دارد باید پرسید که چه کسی ماهیانه پس انداز ۱۹ میلیون تومانی دارد؟ کسی که چنین پس اندازی دارد بدون شک نیازی به وام بانکی برای خرید مسکن ندارد به بیانی باید بگوئیم کدام یک از اقشار جامعه ماهیانه ۲۰ میلیون تومان پس انداز دارند که آن را برای خرید مسکن کنار بگذارند.
عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم یادآورشد: کاهش ارزش ریال ایرانی در سطح ملی و بین المللی یکی از ضعف‌های دولت کنونی بود که تاثیر مستقیمی بر روی زندگی ایرانیان گذاشت در حال حاضر ارزش پول ملی ۱/۳ شده و به همین نسبت ارزش دارایی مردم به صورت نزولی سقوط داشته است؛ باید توجه کنیم بازپرداخت ماهی ۱۹ میلیون تومان وام از عهده کدام گروه اجتماعی بر می‌آید. معمای وام ۷۵۰ میلیون تومانی مسکن با باز پرداخت ماهیانه ۱۹ میلیون تومان دور از حقوق ریالی ایرانیان است. کسی که پس انداز این مبلغ را دارد بدون شک ۱۰ میلیون تومان هم ماهیانه هزینه معیشت دارد و مبلغی به عنوان اجاره بهای بابت نداشتن خانه پرداخت می‌کند با تمام این تفاسیر باید پرسید شخصی که جمعا حقوق ۵۰ میلیونی دارد؛ آیا مسکن ندارد؟!
نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی مثل مالیات بر خانه‌های خالی یا مالیات بر خرید و فروش مسکن و زمین‌های بایر از جمله برنامه‌های هستندکه برای تعادل رسیدن بازار مسکن در نظر گرفته شده است تا بازار مسکن را از حوزه دلالی خارج و به عنوان یک کالای مصرفی در نظر بگیریم و از طرفی اگر طرح «جهش تولید و تأمین مسکن» به مرحله اجرایی شدن برسد دولت مکلف به ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکن در یکسال می‌شود و میزان عرضه و تقاضا در این بازار به تعادل می‌رسد.
یوسفی در پایان خاطر نشان کرد: طرح‌های نظیر مسکن اجتماعی که در دوره‌های قبل مطرح و در نیمه راه به بن بست رسیدند نتوانستند مشکل گشایی بازار کاذب مسکن باشند.

 

تقنین عدالت پایگاه خبری حوزه مجلس شورای اسلامی و استان خوزستان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.