آخرین خبرها

در پی تفاهم‌نامه‌ای؛ بسیجیان شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر استان خوزستان بیمه می‌شوند

در پی تفاهم‌نامه‌ای؛ بسیجیان شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر استان خوزستان بیمه می‌شوند

در پی تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت ولیعصر (عج) و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر خوزستان بسیجیان فاقد بیمه اجتماعی که در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر ساکن هستند می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خوزستان؛ سرهنگ فاخر علوانی جانشین سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان و حسین جعفرخادم مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان در محل سازمان بسیج سازندگی استان نشستی را برگزار و تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

علوانی گفت: در راستای کمک به ایجاد اشتغال پایدار در روستا و خدمت به روستاییان و عشایر تعداد یک هزار و ۱۶۰ صندوق قرض‌الحسنه را در روستاهای استان تأسیس کردیم که حدود ۳۰ هزار نفر در این صندوق‌ها عضویت دارند و تعداد زیادی از این افراد فاقد بیمه اجتماعی هستند که با انعقاد این تفاهم‌نامه می‌توانند تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر قرار بگیرند و از مزایای این بیمه برخوردار شوند.

جانشین سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان ادامه داد: بسیج سازندگی در ۲۸ شهرستان پایگاه دارد که می‌توانند در اطلاع‌رسانی خدمات بیمه اجتماعی و نهادینه کردن فرهنگ بیمه کمک کنند.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه به همه پایگاه‌های مقاومت بسیج ابلاغ می‌شود و در فرصت مناسب نشستی را به‌صورت ویدیو کنفرانس با فرماندهان این پایگاه‌ها برگزار خواهیم کرد و سیاست‌های بیمه اجتماعی را تشریح خواهیم کرد.

حسین جعفرخادم مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر خوزستان نیز گفت: انقلاب مدیون زحمات بسیج و سپاه است و من نیز افتخار می‌کنم که از یک خانواده بسیجی هستم.

وی ادامه داد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی که بیان می‌کند برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، پیری، ازکارافتادگی و غیره حقی همگانی است. بر اساس بند ۳ نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، دولت مکلف شد صندوقی را تحت عنوان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر ایجاد کند و حقی را که سال‌ها از روستاییان و عشایر ضایع شده بود و دغدغه ۴۰ ساله روستاییان از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۸۴ بود، برطرف کند.

جعفر خادم بیان کرد: خوشبختانه در سال ۸۴ این صندوق تأسیس شد و در حال حاضر بیش از یک‌میلیون و ۸۵۰ هزار خانوار در سطح کشور و بیش از ۸۳ هزار خانوار در سطح استان به عضویت این صندوق درآمدند، همچنین بیش از ۱۱۰ هزار خانوار مستمری‌بگیر شده‌اند که از این تعداد ۶ هزار خانوار در خوزستان از این مستمری برخوردار شده‌اند و همچون کارمندان دولت بازنشسته شده و ماهیانه حقوق دریافت می‌کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر خوزستان بیان کرد: بعد از تصویب طرح همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران در شورای عالی رفاه، اولین صندوقی که این طرح را اجرایی کرد صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر بود و حقوق به‌طور متوسط بیش از ۵۲ درصد افزایش یافت.

وی افزود: با توجه به اینکه روستاییان کارفرما نداشتند دولت نقش کارفرمای روستاییان را بر عهده گرفت و دو سوم حق بیمه را به صندوق پرداخت می‌کند که در سال‌های گذشته به فراخور پیشرفت کار تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان‌های مختلف منعقد شد و یکی از تفاهم‌نامه‌هایی که اخیرا در ستاد مرکزی منعقد شد تفاهم‌نامه با سازمان بسیج مستضعفین و بنیاد تعاون سپاه بود که پیرو آن در استان نیز تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد.

 

تقنین عدالت پایگاه خبری حوزه مجلس شورای اسلامی و استان خوزستان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.